Pedagodzy Tydzień Profilaktyki 2019 Tydzień Profilaktyki 2017 Tydzień Profilaktyki 2015 Tydzień Profilaktyki 2014 Przydatne strony internetowe

16.03 – 20.03 2015r

Tydzień Profilaktyki

POD HASŁEM :

,, ŻYJE ZDROWO I KOLOROWO”

W dniach 16-20.03.2015 r. w Zespole Szkół w Stowięcinie obyła się II edycja  Tygodnia Profilaktyki.

Główny cel organizacji dni profilaktyki to popularyzacja idei profilaktyki w szkole, uświadomienie szkodliwości używek, podkreślenie wartości postaw abstynenckich, przeciwdziałanie agresji oraz propagowanie  zdrowego stylu życia.

Dni Profilaktyki były zwieńczeniem dotychczasowych działań prowadzonych przez pedagogów, zespół do spraw profilaktyki, wychowawców i nauczycieli. Każdego dnia uczniowie mogli znaleźć dla siebie coś interesującego i miłego. Tydzień profilaktyki w naszej szkole minął zgodnie  z harmonogramem działań.

16.03.2015r.

Dzień pod hasłem:

,, Wspólny posiłek łączy”

Obowiązywał kolor żółty.

1.      Zorganizowaliśmy akcję  witaminki - jabłko  dla każdego ucznia.

2.     Tego dnia każda klasa przygotował zdrowy, pożywny i smaczny posiłek – śniadanie. Uczniowie wraz z wychowawcami wykazali się dużą pomysłowością przy przygotowywaniu posiłków. Zwracali uwagę na wartości odżywcze.  Na szczególną uwagę zasługuje wygląd estetyczny podanych posiłków. W ocenie komisji  wszystkie śniadania były zdrowe, pożywne i smaczne.

3.   Ogłoszono konkursy:

·         Plakat plastyczny -  ,, Zdrowy uśmiech” klasy I-VI SP

·         Fraszka o miodzie klasy I-III G. Pogłębienie wiedzy na temat miodu i wykorzystania dobra płynącego z jego właściwości w życiu codziennym.

·        Recepta na życie bez nałogów : hasło przewodnie, wierszyk, rymowanka – wszystkie klasy.

4.    Klasy ginazjalne uczestniczyły w spotkaniu z funkcjonariuszem policji na temat konsekwencji łamania prawa.

17. 03. 2015 r.

„Dziękuję - nie  biorę ”

W tym dniu obowiązywał kolor niebieski .

1.      Zorganizowaliśmy akcję  witaminki - jabłko  dla każdego ucznia.

2.      Odbyły się projekcje filmów o uzależnieniach- zajęcia  świetlicowe

3.      Profilaktyka uzależnień w pigułce – informację  przekazane przez  Samorząd Uczniowski

4.   Ogłoszenie konkursu  na najciekawszą postać przygotowaną z owoców i     warzyw.

18. 03. 2015 r.

Był to Dzień pod hasłem:

,,Bezpieczeństwo w sieci”

W tym dniu obowiązywał  w szkole  kolor  biały

1.       Zorganizowaliśmy akcję  witaminki - jabłko  dla każdego ucznia.

2.    Podczas zebrania   z rodzicami przedstawiono prezentację na temat bezpieczeństwo dzieci w Internecie oraz zostały  rozdane ulotki   ,, 10 rad dla rodziców”. ( spotkanie  odbyło się 12.03.2015r.)

3.    W tym dniu Samorząd Uczniowski przekazał informację w pigułce  na temat bezpieczeństwa w sieci oraz każdy uczeń otrzymał ulotkę dotycząca bezpiecznego korzystania z Internetu.

19.03.2015 r.

Dzień pod hasłem:

,, Dzień na Tak ! Czyli akcja Dobro- podaj dalej.”

Obowiązywał kolor czerwony.

1.      Zorganizowaliśmy akcję  witaminki - jabłko  dla każdego ucznia.

2.     W tym   dniu zaskakiwaliśmy  się miłymi niespodziankami. Kto kogo milej zaskoczy? Uczeń ucznia? Uczeń nauczyciela? A może nauczyciel ucznia. Łańcuszek dobra między innymi:                                                                                           - kwiatki z  sentencjami i dobrymi przesłaniami

- słodki poczęstunek;

- miłe słowa;

Uczniowie wszystkie te przesłania i życzliwości przenosili poza szkolne mury.

3.    Odbyło się spotkanie z przedstawicielkami wolontariatu ,, Amikus”  dla klas IV- VI SP podczas, którego uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawach integracyjnych.

4.  Ponadto   dzień ten był bez pytania i kartkówek

20.03.2015 r.

Dzień pod hasłem:

„ Dzień Ziemi- Dar Ziemi”

W tym dniu obowiązywał   w szkole kolor zielony.

Podsumowanie obchodów miało miejsce w dniu 20.03.2015 r.,  w imprezie wzięli udział uczniowie, nauczyciele.

Dzień rozpoczął się integracyjną zabawą przy muzyce ,, Wspólny taniec łączy”. Następnie  uczniowie zostali poczęstowani zdrowym ciastkiem          ( marchewkowe, szpinakowe) upieczonym przez starszą grupę uczniów języka  kaszubskiego  oraz cd.  witaminki- jabłko dla każdego ucznia.

Reprezentanci uczniów poszczególnych klas  brali udział w teście wiedzy na temat zdrowia. Po tej części klasy w ustalonej kolejności wyruszyły  na wyznaczoną trasę. W trakcie wędrówki mieli do wykonania określone zadania, których rozwiązania reprezentowali na miejscu zbiórki- Olszewko.

Odbyło się rozstrzygnięcie konkursów: recepta na  życie bez nałogów, plakat plastyczny na zdrowy uśmiech, fraszka o miodzie, postać z warzyw i owoców.

Po zsumowaniu wszystkich punktów uzyskanych w trakcie trwania Tygodnia Profilaktyki zostały ogłoszone wyniki, które przedstawiają się następująco:

Kategoria klas I-III SP:

I miejsce – klasa III

II miejsce – klasa II

III miejsce – klasa I

Kategoria klas IV-VI SP:

I miejsce – klasa V

II miejsce – klasa IV

III miejsce – klas VI

Kategoria Gimnazjum:

I miejsce – klasa I

II miejsce – klasa II

III miejsce – klasa III

Gratulujemy!!!!

Wszystkie  klasy brały aktywny udział w obchodach Dni profilaktyki. Komisja oceniająca   niejednokrotnie miała  problem z przyznaniem punktów, gdyż poziom wykonania zadań był bardzo wysoki. Za zaangażowanie w realizację zadań klasy otrzymały  indywidualne nagrody ( dla każdego ucznia) oraz ich opiekunowie.

Impreza  podobnie jak poprzednia edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, dostarczyła wszystkim uczestnikom miłych wrażeń. Uczniowie wykazali się większą pomysłowością  i zaangażowaniem oraz wiedzą z zakresu profilaktyki. Wpłynęła pozytywnie na umocnienie więzi klasowych i integrację społeczności szkolnej.

Tydzień  Profilaktyki w naszej szkole będzie  kontynuowany w następnych latach.

Zapraszamy do galerii :)