Organizacja

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane
Nauka języka kaszubskiego Rok szkolny 2019/2020 Rok szkolny 2018/2019 Rok szkolny 2017/2018 Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2015 / 2016 Średniowieczny Lębork Strysza Buda Wejherowo Chmielno Tuchlino

Średniowieczny Lębork

„Śladami średniowiecznego Lęborka – 1222 wędrówka z „Głosem Pomorza”

 

Można by powiedzieć, że dnia 13 września 2014 roku ponad 200 uczestników 122 "Wędrówki z Głosem Pomorza" przeniosło się w czasie...do średniowiecznego Lęborka. Osoby chętne do wzięcia udziału w rajdzie na Dworcu PKP w Lęborku witał osobiście p. Jan Kiśluk. A zjechało się sporo ochotników z całego Pomorza: z Koszalina, Słupska, Wejherowa. W imprezie wzięli  również udział uczniowie ze szkól w Stowięcinie ( którzy na miejscu zebrania zjawili się jako pierwsi), Główczycach, jak również z Lęborka.

O godzinie 11 na ulicy Staromiejskiej uczestników rajdu przywitała dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku – p. Teresa Szczepańska, a następnie przy dźwiękach fletu barwny korowód ruszył na spacer trasą średniowiecznego miasta aż do Sanktuarium św. Jakuba oraz do Baszty nr 24 na warsztaty " ze starego kałamarza". Tam zespół "La Danza Antica" z  MDK w  Lęborku ( który właśnie 13 września 2014 obchodził  swoje 1 urodziny) zaprezentował wszystkim dawne tańce średniowieczne. Następnie odbyły się warsztaty tańca, w których uczestnicy rajdu wzięli udział. Zwiedzać można było również Basztę nr 24, podziwiać zgromadzone tam zbiory. Zainteresowaniem uczestników ( zwłaszcza tych najmłodszych) cieszyły się warsztaty pisania piórem. Każde dziecko otrzymywało pamiątkową pieczęć woskową na własnoręcznie wykonanej pracy.

Uczestnicy rajdu odwiedzili jeszcze park Chrobrego, podziwiali czołg IS – 2 stojący na cokole w parku oraz kręgi kamienne na szczycie Góry Parkowej. Finał rajdu miał miejsce o godzinie 15 na Placu Pokoju. Każdy otrzymał drobny upominek, a dzieci mogły skorzystać z okazji i pod kierunkiem opiekunów pobawić się chustą animacyjną lub pomalować twarz na dowolnie wybrany sposób.

Organizatorzy zapewnili, że już niedługo ruszy następna wędrówka. Trzymajmy kciuki, żeby pogoda, jak w sobotę – dopisała. A jeśli nie dopisze – to jak mówił p. Jan Kiśluk: „Pogoda zawsze dopisuje, tylko nie zawsze dopisują ubrania”.

 

Mirosława Lemanczyk, nauczyciel języka kaszubskiego w ZS Stowięcino

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Stowięcinie
    Stowięcino 37, 76-220 Główczyce
  • 59 8116676

Galeria zdjęć